Mieszkańcy województwa Zachodniopomorskiego chętnie poruszają się samochodami, zwłaszcza że ze względu na lokalizację mają wygodny dojazd do Niemiec, a solidne auta są im potrzebne, żeby docierać do najdalej położonych zakątków Polski. Kierowcy żywo interesują się zmiennymi cenami paliw, ale skupiają się także na kosztach OC, czyli obowiązkowej polisy. Sprawdźmy, jaka jest zależność między wielkością miejscowości a najkorzystniejszą ceną ubezpieczenia w Zachodniopomorskiem.

Ubezpieczenia, które trzeba wykupić

Każdy właściciel pojazdu zarejestrowanego w Polsce musi posiadać ważną polisę OC. Jej brak, nawet kilkudniowy, wiąże się z wysokimi karami. Inne ubezpieczenia, jak autocasco, są nieobowiązkowe, choć z różnych względów polecane. Więcej na temat autocasco możesz przeczytać na stronie https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenia-ac/.

Wracając do obowiązkowego OC, wysokość składki różni się w każdym towarzystwie. Firm jest tak dużo, że aby zdobyć klientów, muszą konkurować cenami. Swego czasu doprowadziło to do zjawiska dumpingu i innych praktyk, które spowodowały kryzys w całej branży. Odbiło się to na wzroście cen, który po kilku latach wyhamował. Obecnie obserwujemy stopniowe obniżanie składek, co z pewnością stanowi realną ulgę w domowych budżetach kierowców. Towarzystwa konkurują cenami, ponieważ zakres OC jest zawsze identyczny. Nie ma więc znaczenia, gdzie się ubezpieczysz – liczy się to, czy masz ważną polisę i czy nie przepłacasz całkiem niepotrzebnie.

Kolejną kwestią jest indywidualny wymiar składki. Jej wysokość jest ustalana na podstawie indywidualnych parametrów, zarówno właściciela, jak i pojazdu. Ile masz lat? Jak długo poruszasz się po drogach? Jaki silnik ma Twój samochód? Jakie są jego najważniejsze zabezpieczenia i gdzie go parkujesz? Może wydać Ci się dziwne, że ubezpieczyciele chcą wiedzieć tak dużo, jednak trudno żeby było inaczej, skoro mówimy o ubezpieczeniu tak wartościowego mienia, jak samochód. Na wysokość składki ma więc wpływ wiele czynników, a jednym z ważniejszych jest miejsce zamieszkania.

OC jest drogie w takich miastach jak Warszawa, Gdańsk czy Wrocław, ale jak wygląda sytuacja w Zachodniopomorskiem? Postanowiliśmy to sprawdzić, przygotowując specjalną symulację dla przykładowego kierowcy. Jego dane pozostają niezmienne poza jednym – miejscem zamieszkania.

Symulacja – przykładowy kierowca

Wprowadzamy dane na stronie kalkulator.najtaniejuagenta.pl. Nasz kierowca – Marcin – ma 37 lat, pozostaje w związku małżeńskim i ma dwoje nastoletnich dzieci. Posiada 8-letniego, 5 drzwiowego Forda Mondeo z silnikiem diesla 1,8 l. Z auta korzysta wyłącznie na prywatny użytek, przejechał już 170 tys. kilometrów, w ciągu najbliższego roku planuje nabić na liczniku ok. 15 tys. kilometrów. Marcin zdał egzamin na prawo jazdy w 2004 roku. Ford Mondeo był przez niego kupiony w salonie. z uwagi na bezszkodową jazdę wypracował zniżki na maksymalnym poziomie 60%. Ile zapłaci w poszczególnych miastach w Zachodniopomorskiem? Przekonajmy się.

Szczecin

Najtańsze OC (ale w pakiecie z assistance) będzie kosztowało Marcina 588 zł. Bez assistance najtańsza oferta mieści się w granicach 638 zł.

Koszalin

Gdyby kierowca mieszkał w Koszalinie, za OC najmniej zapłaciłby 499 zł w pakiecie z assistance, a bez – 574 zł.

Świnoujście

W Świnoujściu najtańsze OC dla Marcina, w pakiecie z assistance, kosztuje 513 zł, ale bez pakietu – 549 zł.

Wałcz

W Wałczu różnica pomiędzy najtańszymi ofertami nie jest wysoka – z assistance koszt wynosi 491 zł, a bez – 499 zł.

Gryfice

Najniższe OC w Gryficach, w pakiecie z assistance, kosztuje 493 zł, a bez – 536 zł.

Nowe Warpno

Gdyby Marcin był jednym z mieszkańców Nowego Warpna, najmniej ludnego miasta regionu, za OC zapłaciłby 537 zł z assistance lub 586 zł bez pakietu.

Artykuł sponsorowany