Policjanci Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Białogardzie codziennie dokonują kontroli stanu technicznego autokarów przewożących dzieci na wycieczki szkolne.

Jak co dzień udali się więc pod jedną z białogardzkich szkół podstawowych w celu dokonania kontroli autokaru. Na miejscu zastali kierującego autokarem marki Mercedes następnie podjęli jego kontrolę. W trakcie wykonywania swoich czynności ujawnili brak aktualnych badań technicznych pojazdu oraz liczne usterki techniczne między innymi nieszczelność układu hamulcowego oraz luzy w zawieszeniu.

Policjanci zakazali kierującemu dalszą jazdę oraz zatrzymali dowód rejestracyjny autokaru. Na miejsce kontroli przyjechał inny autokar tego  przewoźnika, który również został sprawdzony przez policjantów i dopuszczony do jazdy.

Policjanci po skończeniu swoich czynności udali się w dalszy patrol. Około pół godziny później zauważyli, że ten sam niesprawny autokar wiezie inną grupę dzieci na wycieczkę. Funkcjonariusze natychmiast dokonali jego zatrzymania. Okazało się, iż kierujący nim nie zastosował się do wyraźnych poleceń funkcjonariuszy, zakazujących dalszej jazdy i zabrał spod innej placówki wychowawczej kolejną grupę dzieci na wycieczkę. W autokarze znajdowało się 38 dzieci oraz 6 opiekunów

Policjanci w rozmowie z kierującym ustalili, iż w chwili, gdy nie dopuścili autokaru marki Mercedes do jazdy drugi pojazd tego samego przewoźnika zabierał inną grupę dzieci z terenu Białogardu. Kierujący tłumaczył, że gdy poinformował swojego szefa, o tym, iż nie może kontynuować jazdy, nakazał on mu dokonanie wymiany z drugim kierującym. W ten sposób pod szkołę podstawową podjechał sprawny autokar, zaś ten niesprawny po odjeździe patrolu udał się pod drugą placówkę.

Nieodpowiedzialność kierującego mogła doprowadzić do poważnej tragedii. Zignorował on wyraźne polecenia funkcjonariuszy zakazujące mu poruszania się pojazdem. Tylko dzięki czujności białogardzkiej drogówki nie doszło do potencjalnego wypadku.

W związku z lekceważącym zachowaniem kierującego policjanci sporządzili przeciwko niemu wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Białogardzie oraz uniemożliwili dalsze poruszanie się niesprawnym autokarem.
Kierujący odpowie również za bezpośrednie narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia oraz ciężkiego uszczerbku na zdrowiu zgodnie z artykułem 160 Kodeksu Karnego.

Przypominamy, iż zawsze przed wyjazdem dzieci na wycieczkę szkolną warto skontaktować się z Policją i poprosić o kontrolę autokaru. Dzięki takim kontrolom policjanci nie tylko są w stanie wyeliminować z ruchu niesprawne pojazdy, ale także mogą zapobiec niebezpiecznym zdarzeniom drogowym. Policjanci nie tylko kontrolują stan techniczny pojazdu, ale również badają stan trzeźwości kierujących.