Planujesz wyjazd zagraniczny, ale obawiasz się nieprzewidzianych wypadków losowych? Podczas pobytu w obcym kraju można mniej lub bardziej poważnie zachorować, źle się poczuć i wymagać wykonania podstawowych badań lub mieć wypadek zakończony złamaniem czy skręceniem ręki lub nogi. W takim przypadku niezbędna jest pomoc lekarska. Polacy mogą wybrać EKUZ lub prywatne ubezpieczenie turystyczne. Która opcja jest korzystniejsza?

Zalety i wady EKUZ

Europejska Kart a Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatna. Może wyrobić ją każdy, kto posiada ważne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ (osoby pracujące, prowadzące DG, rolnicy, emeryci i renciści, studenci dzienni, uczniowie czy bezrobotni). Wystarczy złożyć właściwy wniosek w regionalnym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego mogą dowiedzieć się więcej o EKUZ w Koszalinie na stronie ekuz.com.pl/ekuz-w-koszalinie/.

EKUZ upoważnia do korzystania z publicznej służby zdrowia w kraju, w którym będziemy przebywać (na terenie Unii Europejskiej i Europejskiej Strefy Wolnego Handlu). Karta pozwala uzyskać zwrot środków poniesionych na badania czy leczenie (po powrocie do Polski). Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia przede wszystkim ochronę na wypadek drobnych wypadków, urazów czy chorób wymagających np. przepisania leku.

Takie rozwiązanie jest wygodne, ale warto pamiętać, że systemy opieki zdrowotnej w wielu krajach UE często obejmują mniej bezpłatnych usług medycznych niż w Polsce. Przed wyjazdem zawsze warto sprawdzić, które świadczenia w danym państwie są refundowane w całości, a które jedynie częściowo lub w ogóle. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnej niespodzianki, gdy NFZ odmówi nam zwrotu poniesionych kosztów. Na koszt EKUZ nie można leczyć dolegliwości, które nie zagrażają życiu i mogą być wyleczone po powrocie do kraju (jest to zabezpieczenie przed korzystaniem z tzw. turystyki medycznej do krajów, gdzie służba zdrowia jest lepiej rozwinięta).

Zalety i wady prywatnych polis turystycznych

Bezpłatne ubezpieczenie EKUZ nie gwarantuje zwrotu kosztów ratownictwa i transportu medycznego, ubezpieczenia OC w życiu prywatnym czy Assistance. Taki zakres mają za to prywatne polisy dostępne w Towarzystwach Ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie turystyczne zapewnia pełniejszą ochronę podczas wyjazdów zagranicznych (nie tylko do krajów europejskich, ale na całym świecie) i pozwala dobrać zakres dopasowany do potrzeb. Osoby, które planują np. nurkowanie czy uprawianie sportów ekstremalnych mogą wykupić polisę, która uwzględnia wypadki (np. koszt akcji ratowniczej w górach lub na morzu). Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zakresu prywatnych polis? Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – przeczytaj na: https://ekuz.com.pl/

Podczas wykupu ubezpieczenia turystycznego warto jednak zwrócić uwagę na wysokość tzw. sumy gwarantowanej, ponieważ ubezpieczyciele oferują wersje podstawowe i rozszerzone, a koszty prywatnego leczenia na świecie mogą być znacznie wyższe niż w Polsce.


Artykuł sponsorowany.