W świetle prawa każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupić polisę OC. Dotychczas osoby prywatne mogły korzystać tylko z ubezpieczeń trwających 12 miesięcy. Co prawda były wyjątki od tej reguły, ale sytuacje, w których zwykły Kowalski mógł skorzystać z krótszej polisy, należały do rzadkości. Od niedawna przepisy w tej kwestii bardzo się zmieniły i możliwe już jest zawieranie umów OC nawet na 30 dni. Z tego tekstu dowiesz się, kiedy możesz wykupić takie ubezpieczenie. Zaczynamy!

Kto może skorzystać z krótkoterminowego ubezpieczenia OC?

Zmiana przepisów otworzyła nieco furtkę prywatnym kierowcom, ale w dalszym ciągu polisa na 30 dni może być wykupowana w określonych warunkach. Oferty towarzystw ubezpieczeniowych są skierowane przede wszystkim do:

  • Właścicieli pojazdów zabytkowych - chodzi o auta, które mają co najmniej 40 lat. Dochodzi jednak czasami do sytuacji, gdy rzeczoznawca uzna konkretny samochód za unikatowy oraz taki, który jest cenny pod względem historycznym. Wtedy dopuszczalny wiek może zostać obniżony do 25 lat.

  • Właścicieli pojazdów wolnobieżnych - chodzi przede wszystkim o pojazdy, które nie rozwijają prędkości większej niż 25 km/h. Zazwyczaj takim mianem określa się maszyny budowlane oraz leśne. OC krótkoterminowe dla takich maszyn musi trwać minimum 3 miesiące. Warto jednak pamiętać, że w przypadku pojazdów wykorzystywanych w gospodarstwach rolniczych, OC musi być zawierane na 12 miesięcy.

  • Właścicieli firm, zajmujących się handlem samochodami - stąd wzięło się częste określanie polis krótkoterminowych polisami komisowymi. Krótkoterminowe OC pozwala zaoszczędzić, osobom sprowadzającym auta spoza Polski, pieniądze. 

  • Właścicieli pojazdów, które są zarejestrowane czasowo - w takiej sytuacji OC trwa 30 dni, czyli tyle samo, co możliwy okres tymczasowej rejestracji pojazdu.

  • Właścicieli pojazdów sprowadzonych do Polski, ale zarejestrowanych za granicą i nieposiadających zielonej karty - jeśli auto jest zarejestrowane w innym kraju, nie ma możliwości wykupienia mu rocznej polisy. Najpierw należy podpisać umowę na 30 dni, by załatwić niezbędne formalność i zalegalizować w pełni pobyt pojazdu w Polsce.

Jaki jest koszt krótkoterminowego OC?

Sytuacja jest taka sama jak w przypadku tradycyjnego ubezpieczenia. Pod uwagę są brane dokładnie te identyczne czynniki, czyli staż kierowcy, marka i rok produkcji auta, historia ubezpieczenia kierowcy oraz wiele innych. Nie ma więc sposobu, aby podać jednoznaczną odpowiedź na pytanie o koszty. Zawsze możesz skorzystać z ogólnodostępnych kalkulatorów OC. Więcej informacji o ubezpieczeniach OC oraz AC znajdziesz na stronie: ubezpieczenie24.org. Przygotowaliśmy tam dużą dawkę wiedzy, która pomoże Ci wybrać najlepszą polisę.

Podsumowanie

Jak widzisz, możliwość wykupienia krótkoterminowego ubezpieczenia OC znacznie się rozszerzyła. Z tego rodzaju polisy mogą korzystać już osoby prywatne, które spełniają określone warunki. To czy produkt okaże się hitem, pokaże czas, ale należy cieszyć się z tego, że rynek ubezpieczeń jest zróżnicowany i ma do zaoferowania rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów. Więcej informacji na temat ubezpieczenia krótkoterminowego na miesiąc znajdziesz w serwisie: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-krotkoterminowe-oc-miesiac/




artykuł sponsorowany