Co roku 5 kwietnia obchodzimy Dzień Grzeczności za Kierownicą - zobacz jak świętować.

Ogólne pojęcie tego święta to inicjatywa, która ma zachęcić kierowców do kultury drogowej i przestrzegania zasad na drodze nie tylko po to by uniknąć przykrych sytuacji takich jak wypadki, ale także pamiętać jak się zachować podczas prowadzenia pojazdu.Każdy kierowca powinien zwracać uwagę na to co się dzieje na drodze, a najważniejsze jest przede wszystkim własne bezpieczeństwo i przestrzeganie zasad drogowych. Ważne jest też zachowanie grzeczności i szacunek dla innych kierowców.

Dlaczego należy zachować kulturę drogową i szacunek dla innych?

Każdego dnia, na polskich drogach pojawiają się liczne wypadki czy kolizje spowodowane niestosownym zachowaniem lub nieprzestrzeganiem zasad drogowych. Dlatego kierowcy powinni pamiętać, że przepisy ustanowione po to aby bezpiecznie poruszać się po drodze. Oznacza to, że trzeba zastosować się do ograniczeń prędkości czy znaków drogowych. 

Kolejnym ważnym aspektem jest szacunek dla innych użytkowników dróg. Należy pamiętać, że nie jesteśmy sami na drodze i w razie potrzeby należy ustąpić innym. Pamiętać też należy o nowych lub dopiero uczących się kierowców - każdy kiedyś zaczynał, więc podjeżdżając blisko E-lki lub trąbiąc na nią może zestresować kursanta. 

Szacunek i zachowanie cierpliwości na drodze to następny aspekt, o którym warto pamiętać. Stresująca sytuacja lub złość mogą doprowadzić do podjęcia nieprzemyślanej decyzji, która następnie może obrócić się w przykrą sytuację. 

Dzień Grzeczności za Kierownicą to ważne święto promujące nie tylko kulturę, ale i również bezpieczeństwo. Wszyscy kierowcy powinni więc stosować się do zasad panujących na drodze jak i zachowanie grzeczności.

Źródło: bialogardinfo.pl