Z okazji Dnia Zdrowia Ratowników Medycznych ratownicy napisali list otwarty z prośbą o wsparcie ich akcji.
"Zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie i przyłączenie się do niezależnej akcji zrzeszającej ponad 2300 Ratowników Medycznych, która promuje prozdrowotne zachowania wśród przedstawicieli tego zawodu.
13.06.2021 r. wyznaczyliśmy jako "Dzień Zdrowia Ratownika Medycznego". Założenie tego wydarzenia opiera się na wprowadzeniu zasady: chory personel nie podejmuje dyżuru. Dla społeczeństwa takie postępowanie wydaje się oczywiste, jednak dla ludzi pracujących w Państwowym Ratownictwie Medycznym jest to nowa jakość. Do tej pory mając świadomość, że jest nas zbyt mało, aby w razie niedyspozycji chory personel został zastąpiony, wykonywaliśmy swoje obowiązki niezależnie od stanu zdrowia. Nasze zadania realizowaliśmy zawsze z zaangażowaniem, poświęceniem i wysoką skutecznością, choć w skutek niedogodności związanych z chorobami lub skrajnym zmęczeniem, bez uśmiechu na twarzy.
Przez ostatni rok nasze zdrowie zostało wystawione na ciężką próbę: praca Ratownika Medycznego jeszcze nigdy nie była tak ciężka. Wpłynęło to również negatywnie na psychikę personelu, dodatkowo obciążoną przez działania Ministerstwa Zdrowia, które nie buduje zaufania w kwestii stabilności zatrudnienia i możliwości przeżycia z ratowniczych pensji. Cała ta sytuacja bardzo osłabia morale Ratowników Medycznych. Ze względu na powyższe ustaliliśmy, że w pierwszym tygodniu sierpnia konsultować się będziemy z psychiatrami, aby dokonać redukcji szkód w naszych osobowościach i ratować zgliszcza, które pozostały z naszych rodzinnych egzystencji.
Powstaje obawa, że konsultacje z lekarzami POZ oraz lekarzami psychiatrii wpłyną na dyżurową frekwencję oraz ograniczą dostępne Zespoły Ratownictwa Medycznego, Zespoły transportu Medycznego, obsady Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych oraz innych miejsc gdzie pracują Ratownicy Medyczni. Istnieje taka możliwość, ale z uwagi na brak szacunku do naszego zdrowia, jako osób stanowiących filar ratownictwa medycznego w Polsce, ze strony Ministerstwa Zdrowia, musimy sami zacząć o nie dbać.
Nie do pominięcia jest fakt, że akcja nie ma na celu wywołania konfliktu naszego środowiska z Ministerstwem Zdrowia, a jedynie jest to akcja PROFILAKTYKI ZDROWOTNEJ wśród Ratowników Medycznych."
Więcej informacji na Facebooku:
"Ratownicy Medyczni 13.06.2021"