W 2021 roku możemy zauważyć spore podwyżki opłat za wywóz śmieci. Niektóre miasta decydują się na zmianę metody naliczania opłat - od wielkości lokalu, od zużytej wody. 


Z czego wynikają tak olbrzymie podwyżki opłat?

Powodów podwyżek opłat za śmieci jest wiele.  Rosnące z roku na rok koszty paliwa, energii elektrycznej i płacy minimalnej, napływ odpadów z zagranicy, bardzo rozbudowany zakres kar nakładanych na firmy odbierające śmieci, wzrost produkcji śmieci przez mieszkańców, drastyczny wzrost opłaty środowiskowej (opłata za pozostałości z sortowania - red.) - z 74 zł w 2017 roku do 270 złotych w 2020 roku za tonę. Opłata trafia do województwa i wiele innych.

Jak sytuacja wygląda w innych miastach?

 W Warszawie również zastosowano naliczanie opłat za śmieci od zużycia wody - W stolicy będzie ona liczona ze średniego zużycia wody z 6 kolejnych miesięcy z okresu ostatniego roku.
 W Łodzi mieszkańcy dalej naliczane będą opłaty od ilości osób w lokalu - Jednak zapłacą teraz 34 zł miesięcznie, czyli 10 zł więcej niż w poprzednim roku.
 W Poznaniu również nie zmienia się metoda pobierania opłat. Jednak stawka wzrasta o 11 i 12 złotych. Zależnie od typu budynku mieszkańcy będą płacić teraz od 25 do 28 złotych miesięcznie.
 W Mielnie podwyżki cen za wywóz śmieci sięgnęły właśnie około 150 procent. Podobnie jest albo lada chwila będzie w wielu innych samorządach w całej Polsce. W gminie Kołobrzeg podwyżka mogła sięgnąć nawet 280 procent, jednak po licznych protestach spowodowanych niezadowoleniem mieszkańców wycofano się z tego pomysłu.