Nieuleczalnie chory, 8 letni Kacper Wasilewski z Białogardu potrzebuje naszej pomocy. Kilka tygodni temu u chłopca zdiagnozowano bardzo rzadką chorobę - Dystrofia mięśniowa Duchenne’a!

Jest to rzadka choroba genetyczna charakteryzująca się postępującą degeneracją mięśni, wynikająca z mutacji w genie DMD, co powoduje zmiany w strukturze białka zwanego dystrofiną, która utrzymuje strukturę komórek mięśniowych. Małe ilości dystrofiny znajdują się również w komórkach nerwowych w hipokampie – części mózgu odpowiadającej za pamięć i emocje. Pozbawione dystrofiny komórki są bardziej podatne na urazy. W odpowiedzi na uszkodzenie powstaje stan zapalny, który pogarsza cały proces.

Dystrofia Duchenne’a to choroba genetyczna powodująca postępującą i nieodwracalną dystrofię (zanik) mięśni.

Obecna trudna sytuacja mieszkaniowa i materialna rodziców chłopca dodatkowo komplikuje życie rodziny. Pan Piotr, tata chłopca utrzymuje siebie i rodzinę z prac dorywczych natomiast mama, Pani Marlena musiała zrezygnować z pracy by móc zajmować się 8 latkiem, pobiera zasiłek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Odwiedziliśmy Kacpra w jego domu, początkowo bardzo uśmiechnięty i energiczny malec z biegiem czasu stawał się mniej aktywny aż do sytuacji, w której samodzielnie nie mógł wstać i poruszać się. Kacper musi być stale rehabilitowany, obecnie 8 latek otrzymuje taką pomoc w Reginalnym Centrum Medycznym w Białogardzie gdzie pod okiem specjalistów prowadzone są hydromasaże i ćwiczenia. Rodzina potrzebuje wsparcia finansowego, na portalu społecznościowym facebook powstała grupa, w której lokalna społeczność przekazuje na licytację przedmioty i usługi a całkowty dochód trafia na konto specjalnie utworzonej zbiórki na zrzutka.pl. W akcje już zaangażowali się wolontariusze z Białogardzkiego Domu Kultury. Wszystkie osoby chcące wesprzeć chłopca mogą dokonać wpłat na https://zrzutka.pl/bs5hgk?fbclid=IwAR2Ps_HHNrqXBER6JddG4KJhTvGNQBsFB8NZ0-IAiLQ0hjIKRs4-6R2-PLA


Opracowanie Grzegorz Galant Głos Koszaliński