9 MAJA - ŚWIĘTO EUROPY I RÓŻNORODNOŚCI
BRUKSELA, 7 maja 2010 - \"Europa - Mój ulubiony mix. Ludzie. Miejsca. Kultury\". Tegoroczne hasło Dnia Europy - dnia celebrującego Unię Europejską, jej 495 milionów obywateli, 27 państw członkowskich i 23 języki - pokazuje, jak ważna dla sukcesu UE jest różnorodność. 9 maja, Europejczycy w całej UE będą wspólnie świętować zjednoczenie wielu różnych narodów i ludzi.
Hasło, które zwyciężyło w konkursie na plakat promujący Dzień Europy 2010, zawiera w sobie główne przesłanie kampanii UE \"Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji”. Głównym celem kampanii jest podniesienie świadomości obywateli Unii Europejskiej dotyczącej ich praw w oparciu o dwie Dyrektywy - Dyrektywę o równości zatrudnienia i Dyrektywę o równości rasowej i zwalczaniu stereotypów. Prawo europejskie zapewnia wszystkim obywatelom te same możliwości dostępu do zatrudnienia, bez względu na ich pochodzenie rasowe i etniczne, religię, światopogląd, niepełnosprawność, wiek czy orientację seksualną.
Prawodawstwo unijne zabrania dyskryminacji w odniesieniu do tych pięciu obszarów. Upatrując ogromne znaczenie promowania różnorodności, Unia Europejska rozwija konkretne strategie w zakresie zwalczania dyskryminacji. Ostatnie inicjatywy obejmują poprawę dostępu do rynku pracy ludności romskiej, rozwój edukacji osób niepełnosprawnych, promowanie równego traktowania emerytów oraz zrównoważony globalny wzrost w Strategii na rok 2020.
Dyskryminacja wciąż szeroko rozpowszechniona
Co roku miliony ludzi w UE jest dyskryminowanych. Według ostatniego badania Eurobarometru na temat postrzegania dyskryminacji (http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/eb_special_en.htm) pochodzenie etniczne jest najczęstszą przyczyną dyskryminacji w Unii Europejskiej (61%), a następnie wiek (58%) i niepełnosprawność (53%). 16% ankietowanych osób stwierdziła, że osobiście doświadczyła dyskryminacji
w ciągu ostatniego roku. Jednak tylko połowa obywateli UE przyznaje, że zna swoje prawa w kontekście dyskryminacji. W celu promowania równości i zwalczania dyskryminacji w dziedzinach objętych unijnymi dyrektywami dotyczącymi równego traktowania, we wszystkich krajach UE zostały ustanowione organy ds. równości.
Kampania \"Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji.\"
Od 2003 r. Komisja Europejska (Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans) prowadzi europejską kampanię informacyjną na temat walki z dyskryminacją ze względu na pochodzenie rasowe i etniczne, religię, światopogląd, wiek, niepełnosprawność czy orientację seksualną.
Kampania \"Za Różnorodnością. Przeciw dyskryminacji.\" powstała, aby informować ludzi o ich prawach w oparciu o przepisy anty-dyskryminacyjne przyjęte w ramach Unii Europejskiej, promować korzyści płynące
z różnorodności w miejscu pracy, jak również wskazywać kontakt do organizacji zajmujących się ofiarami dyskryminacji. Działania prowadzone w ramach kampanii organizowane są na szczeblu krajowym i lokalnym
we wszystkich państwach członkowskich UE oraz na poziomie europejskim. Obejmują one, m. in. wydarzenia krajowe, relacje z mediami, produkcję i dystrybucję materiałów promocyjnych kampanii dostępnych w 23 językach oraz organizację konkursu dla dziennikarzy.
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz
Aby dodac komentarz trzeba sie zalogowac, jeśli nie masz jeszcz konta zarejestruj się w serwisie bądź zaloguj się