Tropikalne upały coraz częściej nawiedzają nasz kraj. Na szczęście są sposoby, by skutecznie sobie z nimi radzić. Wentylator kolumnowy szybko przywróci komfort termiczny w pomieszczeniu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.
Jak działa wentylator kolumnowy?
Wentylator kolumnowy to smukłe, pionowe urządzenie, bardzo estetyczne, przez niektórych uważne wręcz za designerskie. Jego obudowa kryje kilka niedużych wiatraczków umieszczonych jeden nad drugim. Wprawione w ruch przynoszą ulgę w gorący dzień, wprawiając powietrze w ruch i dając uczucie chłodu.
Wentylatory kolumnowe dostępne są między innymi w sklepie: https://www.eldom.eu/sklep/kategoria/wentylatory.
Najważniejsze cechy i funkcje wentylatora kolumnowego – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Regulacja prędkości nawiewu – Teoretycznie im więcej prędkości nawiewu oferuje wentylator kolumnowy, tym lepiej. Tylko czy faktycznie potrzebujemy ich aż dziesięciu? Większość wentylatorów ze średniej półki cenowej oferuje trzy prędkości: wolną, średnią i szybką. Tyle wystarczy, by uzyskać pożądany komfort termiczny. Za resztę po prostu przepłacimy.
Ruch oscylacyjny – Jeśli urządzenie jest wyposażone w taką funkcję, w trakcie pracy obraca się raz w jedną, raz w drugą stronę. Czy to przydatne? Na pewno tak, jeśli w pomieszczeniu jest więcej osób i wszystkie chcą korzystać z dobrodziejstwa chłodzenia przez wentylator. To też wygodne, jeśli nie chcemy, by zimne powietrze nieustannie wiało w naszym kierunku. Oscylacja nie jest tym samym, co ruch obrotowy. Wentylator z funkcją oscylacji obraca się tylko do pewnego momentu i wraca do pozycji wyjściowej.
Tryby pracy – Najczęściej wyróżnia się dwa – dzienny i nocny. Niektóre wentylatory mają tzw. tryb naturalny, imitujący nieregularny ruch powietrza. Tryb dzienny to mocniejszy nawiew. W nocy wentylator pracuje ciszej, ale też siła nawiewu jest mniejsza.
Timer – Umożliwia zaprogramowanie czasu pracy i automatycznego wyłączenia urządzenia. Funkcja dość przydatna, zwłaszcza jeśli lubimy, gdy wentylator pracuje w trakcie naszego zasypiania, ale nie chcemy, by pracował całą noc.
Sterowanie elektroniczne – Wiele osób przyzwyczajonych do używania pilota, choćby do telewizora, chętniej sięga po modele wyposażone w sterowanie elektroniczne. Warto jednak się zastanowić, czy w ten sposób nie przepłacamy. Wentylator kolumnowy można programować w dość ograniczonym zakresie, raz włączony będzie pracował wiele godzin. Pilot jest sympatycznym, ale raczej zbędnym dodatkiem.
Moc (wydajność) – Moc, albo jeśli ktoś woli – wydajność wentylatora – określa przydatność urządzenia dla pomieszczeń o różnej wielkości. Najczęściej wydajność podawana jest w metrach kwadratowych, czyli powierzchni np. salonu, albo w metrach sześciennych na minutę (informacja o ilości powietrza przepływającego przez wentylator), jednak ten drugi parametr dla większości osób jest mało czytelny.
Głośność pracy – Wiadomo, że im ciszej, tym lepiej, dlatego przed kupnem wentylatora warto sprawdzić, jak głośna jest jego praca. Określa ją liczba decybeli. Wentylatory pracują przeciętnie z głośnością 50 dB, co w dzień nie powinno być irytujące. Warto sprawdzić, czy wentylator ma tryb cichy, jeśli chcemy używać go w nocy.
Wysokość – na pewno im wyższy wentylator, tym łatwiej o uzyskanie komfortu termicznego, ale nie ma sensu popadać w przesadę. Wysoki wentylator może, szczególnie w małym wnętrzu, robić dość przytłaczające wrażenie. Jeśli zależy nam na zachowaniu poczucia przestrzeni, lepiej wybrać wentylator, który nie znajduje się bezpośrednio na linii wzroku. 70 cm będzie w sam raz. Taką wielkość ma np. wentylator kolumnowy WKC20 na Eldom.eu.
Antypoślizgowe nóżki – mogłoby się wydawać, że to nieistotny dodatek, ale dobrze wiedzieć, że w razie przypadkowego lekkiego pchnięcia wentylatora nie dojdzie do przesunięcia go.