Raz w roku przychodzi pewien dzień podczas którego sklepy decydują się na wielkie obniżki cen. Powszechnie przyjęło się określać ten dzień „Czarnym Piątkiem” (Black Friday), ale czy wiesz skąd wzięła się ta nazwa i dlaczego akurat taka?

Czarny Piątek czym właściwie jest?

Z roku na rok tak zwany „Czarny Piątek” zyskuje coraz to większą popularność i coraz więcej sklepów decyduje się na znaczne obniżki cen z okazji tego dnia.

Ale skąd właściwie taki pomysł?

Podobnie jak Walentynki czy Halloween tradycja ta przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych.

Teorii co do pochodzenia nazwy jest kilka, a oto niektóre z nich:

1. W latach 50 XX wieku, w piątek po Dniu Dziękczynienia obywatele USA masowo zaczęli brać wolne na ten dzień aby przedłużyć weekend do 4 dni. Niektórzy w tym czasie rezygnowali nawet ze swojej posady.

2. Nazwa Black Friday ma też wywodzić się z zapisów księgowych. Kiedyś wysokie wyniki sprzedaży zapisywano czarnym tuszem. Jeżeli więc tusz w księdze rachunkowej był czarny oznaczało to, że przedsiębiorca znacznie zyskał.

3. Inna teoria mówi, że termin „Black Friday” ma związek ze slangiem policyjnym. Dla stróżów prawa ten dzień jest pełen pracy zważywszy na to, że w tym dniu muszą strzec tłumów ludzi pochłoniętych w zakupach.Kiedy wypada „Czarny Piątek”

Czarny Piątek jest pierwszym piątkiem po Święcie Dziękczynienia. W tym roku wypada 25 listopada.