Kredyt krótkoterminowy – na czym polega?
Kredyt krótkoterminowy cechuje się tym, że okres jego spłaty nie przekracza 12 miesięcy, przy czym nie jest to zależne od kwoty. W praktyce najczęściej pożycza się niewielkie sumy, a decyzja o przyznaniu kredytu zapada szybko. Mimo że teoretycznie kwota nie ma przy tym produkcie znaczenia, ciężko jest wyobrazić sobie, aby bank udzielił kredytu mieszkaniowego lub hipotecznego z okresem spłaty niższym niż 12 miesięcy.
Niecały rok to dość krótko na spłacenie wyższego zobowiązania, ale w tej sytuacji można wybrać na przykład kredyt średnioterminowy. Czas na spłatę takiej pożyczki wynosi maksymalnie 3 lata.
Najdłuższy okres spłaty obejmuje kredyty długoterminowe, bo te zaczynają się od 3 lat. Niektóre banki stosują nazwę „kredyt krótkoterminowy”, ale podczas wybierania okresu spłaty można zdecydować się na przykład na rozłożenie rat na 36 miesięcy.
Kto może ubiegać się o kredyt krótkoterminowy?
Choć procedury otrzymania kredytu krótkoterminowego są bardzo uproszczone, jest kilka warunków, bez których nie da się złożyć wniosku o pożyczkę. Należą do nich:
- pełnoletność
- posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych
- posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej
- pozytywne przejście w bazach takich jak np. BIK
- posiadanie stałego źródła dochodu.
Po spełnieniu tych warunków należy złożyć wniosek, po którego analizie bank podejmie decyzję o przyznaniu pożyczki. Musisz dostarczyć także zaświadczenie o dochodach, a także wylegitymować się dowodem osobistym. Szansa na otrzymanie kredytu krótkoterminowego jest duża nawet w przypadku, gdy nie masz umowy o pracę (a np. umowę zlecenie), ponieważ nie zapożyczasz się na kilka kolejnych lat. Każdorazowo bank sprawdzi jednak twoją zdolność kredytową, czyli to, jak wysoką ratę jesteś w stanie spłacić po odjęciu kosztów życia i innych zobowiązań. Może okazać się, że wybrana przez ciebie kwota według banku nie jest możliwa do spłacenia w czasie 12 miesięcy.
Jeśli jednak przejdziesz procedurę pomyślnie, pozostanie ci podpisanie umowy z bankiem, a w ciągu kilku następnych dni otrzymanie pieniędzy.
Gdzie szukać kredytów krótkoterminowych?
Oferta kredytów krótkoterminowych jest szeroka i łatwo się pogubić w tym, który bank proponuje najkorzystniejsze rozwiązanie. Dlatego zanim podejmiesz decyzję (nawet jeśli pilnie potrzebujesz gotówki), zrób research i porównaj oferty przynajmniej kilku placówek. Może okazać się, że dzięki temu naprawdę sporo zaoszczędzisz! Kredyty krótkoterminowe dość często są wysoko oprocentowane albo bank dolicza za ich udzielenie wysoką prowizję, dlatego warto dobrze przyjrzeć się warunkom umowy.
Nie musisz robić tego jednak osobiście, umawiając się z konsultantem w oddziale. Wygodnie i bezstresowo zrobisz to przez internet, korzystając z rankingu banków oraz porównywarki ofert. Znajdziesz takie zestawienie na przykład na stronie finanse.rankomat.pl. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kredytów krótkoterminowych, informacje znajdziesz tutaj: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyty-krotkoterminowe-okres/.
Artykuł Sponsorowany