Plan budowy żydowskiego lapidarium
7 lutego w Urzędzie Miasta Białogard odbyło się spotkanie przedstawicieli Muzeum Historii Żydów Polskich z władzami miasta Białogard. Celem wizyty były rozmowy o współpracy dotyczącej upamiętnienia miejscowej społeczności żydowskiej i dokumentowania jej dziejów.
Spotkanie poprzedziło zwiedzanie miejsc związanych z historią białogardzkich Żydów. Albert Stankowski, kierownik Działu Zbiorów Niematerialnych MHŻP i Krzysztof Bielawski, koordynator portalu \"Wirtualny Sztetl\" oraz Małgorzata Stachowiak, zastępca burmistrza Białogardu odwiedzili również Izbę Tradycji Regionalnej oraz archiwum Urzędu Stanu Cywilnego. Podczas rozmowy z Pawłem Wiśniewskim, dyrektorem Centrum Kultury i Spotkań Europejskich, omówione zostały możliwości współpracy w zakresie wspólnych działań edukacyjnych i kulturalnych.
Na spotkanie przybyli również radni Białogardu, starosta Tomasz Hynda, dyrektor Szpitala Powiatowego Przemysław Dawid oraz członkowie Białogardzkiego Klubu Osadnika.
Albert Stankowski i Krzysztof Bielawski dokonali prezentacji Muzeum Historii Żydów Polskich. Punktem kulminacyjnym spotkania była dyskusja dotycząca upamiętnienia cmentarza żydowskiego w Białogardzie, który w wyniku dewastacji został całkowicie ogołocony z nagrobków. Część z tych nagrobków została znaleziona w centrum Białogardu, w murze oporowym rzeki Liśnicy. Krzysztof Bielawski przedstawił projekt autorstwa Klary i Klementyny Jankiewicz na temat urządzenia lapidarium i opowiedział o podobnych inicjatywach, zrealizowanych w innych polskich miastach. Spośród kilku pomysłów upamiętnienia cmentarza żydowskiego w Białogardzie, koncepcja budowy pomnika spotkała się z największym zainteresowaniem i akceptacją zebranych. Przedstawiciele MHŻP wyrazili nadzieję, że miejsce pochówku dawnych żydowskich mieszkańców miasta zostanie w końcu odpowiednio uczczone.
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz
Aby dodac komentarz trzeba sie zalogowac, jeśli nie masz jeszcz konta zarejestruj się w serwisie bądź zaloguj się