Kluczowym aspektem dobrze wykonanej termoizolacji jest nie tylko odpowiednie wykonawstwo, ale również solidne materiały. Ważne, by zdać sobie z tego sprawę jeszcze na etapie projektowania budynku, gdy trzeba założyć konkretny budżet i opracować kosztorys. Termoizolacja budynku wykonana źle to bowiem nie tylko wysoki koszt utrzymania budynku, ale również mało solidna konstrukcja. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas termoizolacji budynku w 2022 roku?

Aby mieć świadomość tego, jak wykonać solidną termoizolację budynku konieczne jest zrozumienie pojęcia współczynnika przenikania ciepła. To ten wskaźnik informuje nas o tym, ile ciepła przepuszcza dany materiał. Im będzie on niższy, tym lepiej dla inwestora. Przewodnictwo cieplne określa się natomiast w watach na metr-kelwin.

Jeśli zastanawiasz się, jaki materiał do termoizolacji wybrać, zwróć uwagę na odporność mechaniczną oraz na wilgoć. Te dwa współczynniki pozwolą Ci wybrać taki materiał, który będzie wytrzymały!



Pianką ocieplamy nie tylko ściany, ale również podłogi, czy poddasze.

Materiały termoizolacyjne, co warto wiedzieć?

Najbardziej popularny materiał do termoizolacji budynku, czyli styropian posiada współczynnik przenikania ciepła od 0,031 W/(m·K) dla styropianu grafitowego (wzbogacanego grafitem) do 0,05 W/(m·K) dla styropianu białego.

Im grubszą warstwę styropianu zastosujemy, tym lepsza izolacja. Ważnym atutem styropianu jest nie tylko niewrażliwość na wilgoć, ale również niepalność.

Wełna mineralna, będąca prawie tak samo popularna, jak styropian posiada współczynnik przenikania ciepła o wartości nawet 0,032 W/(m·K), a zatem porównywalnie do styropianu. Wełna mineralna nie jest jednak tak wytrzymała, jak styropian, bo np. pod wpływem wilgoci, zupełnie traci swoje właściwości.

Ostatnim, najrzadziej stosowanym materiałem termoizolacyjnym, choć posiadającym dobre właściwości, będzie pianka poliuretanowa, która odznacza się najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła na poziomie 0,025 W/(m·K) – 0,03 W/(m·K). Montaż takiej pianki przewyższa jednak koszt wykonania termoizolacji wełną, czy styropianem, dlatego nie jest tak często stosowana, jak poprzednio opisywane materiały.

Najczęściej stosowane materiały do termoizolacji – co jest w użyciu?

Niemal każdy inwestor budowlany do zewnętrznego ocieplania budynku wybierze styropian, czyli nic innego, jak polistyren ekspandowany. To jednocześnie uniwersalny materiał na elewację i jeszcze do poprzedniego roku, stosunkowo tani. W 2021 roku cena za metr styropianu wzrosła dość znacznie, ale wciąż nie traci na popularności.

Drugim, dość popularnym materiałem do ocieplenia budynku będzie wełna mineralna, którą najczęściej stosujemy albo na poddaszach, strychach, albo jako wypełnienie ścian.

Dość innowacyjnym i stosunkowo nowym materiałem termoizolacyjnym będzie natomiast pianka poliuretanowa, którą wyróżnia wyjątkowa trwałość, ale przede wszystkim również najniższy współczynnik przenikania ciepła.

Wszystko wskazuje na to, że w 2022 roku nie zmieni się zbyt wiele w zakresie technologii wykonania termoizolacji budynku. Wciąż będziemy powszechnie stosować styropian, w określonych obszarach wełnę, a rzadko piankę. Inwestorzy powinni jednak wcześniej rozejrzeć się za wspomnianymi materiałami, by po pierwsze kupić je jeszcze w aktualnej cenie, a także nie czekać na długi termin realizacji zlecenia. Po więcej aktualnych informacji sięgnij na Domoweklimaty.pl

Artykuł sponsorowany