Rozpoczęcie sezonu morsowania
Już w najbliższą środę (tj. 11.XII. 2009) będzie okazja do spróbowania sił w morsowaniu, każda chętna osoba, która chciałaby zobaczyć jak to jest może spróbować z nami, jesteśmy grupą ludzi, którzy bardzo cenią aktywnie spędzony czas! Propagujemy zdrowy tryb życia, m.in. poprzez morsowanie. Dlatego też zachęcamy KAŻDEGO do przystąpienia w nasze szeregi.
Wejście do morza równo o godzinie 12 w Kołobrzegu, na plaży przy „Arce”
Kto może być morsem ?
Kąpać mogą się zarówno osoby młode, jak i w podeszłym wieku. Zdarza się nawet, ze do wody wchodzi starsza osoba z laska. Kapać mogą się praktycznie wszystkie osoby poza mającymi problemy z sercem, okres przebywania w wodzie można porównać do krótkiego, ale bardzo intensywnego biegu. Zimowe kąpiele są traktowane jako rodzaj medycyny naturalnej. Kąpać mogą się wszyscy niezależnie od wagi ciała. Mogą to być także osoby szczupłe, gdyż sposobem na wejście do zimnej wody jest wstępne rozgrzanie ciała, a nie posiadanie odpowiedniej ochronnej warstwy tkanki tłuszczowej.
Morsem możesz zostać TY
Jak zostać morsem ?
Aby zostać morsem nie trzeba się wcześniej przygotowywać, wymagane jest jedynie przeciętnie dobre zdrowie. Bariera jest jedynie strach przed nieznanym. Mitem jest konieczność hartowania ciała zimnym prysznicem, zanim człowiek zdecyduje się na zostanie morsem. Każda osoba bez uprzedniego hartowania ciała jest w stanie wejść do zimnej wody po uprzedniej rozgrzewce bez negatywnych konsekwencji zdrowotnych.
Przed kąpielą trzeba być wypoczętym, nie należy wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku ani po spożyciu alkoholu. Przed samym wejściem do wody nie należy rozgrzewać się dodatkowo ani alkoholem ani ciepłymi płynami. Nie ma potrzeby również stosowania jakichkolwiek dodatkowych zabezpieczeń, smarowanie ciała tłustym itd.
Kąpiel należy poprzedzić typowa kilkunastominutowa rozgrzewka biegowo - gimnastyczna na brzegu zbiornika umiarkowanie intensywny bieg, a po nim ćwiczenia rozciągające, pajacyki, przysiady itp. Należy doprowadzić się do stanu ustabilizowanego podwyższonego tętna i poczucia, ze jest nam w środku gorąco. W trakcie trwania rozgrzewki zdejmujemy ubranie. Optymalnie jest, gdy czoło pokryje nam się lekkim potem. Bezpośrednio po rozgrzewce należy szybko rozebrać się do kąpielówek, po czym wejść do wody spokojnym, ale zdecydowanym krokiem. Kąpiel powinna trwać do 2 minut i należy z niej wyjść zanim zaczniemy odczuwać skutki zimna. W ostateczności organizm sam nam podpowie, kiedy kąpiel przestaje być przyjemnością. Po wyjściu z wody można się od razu wytrzeć lub tez pobiegać do czasu wyschnięcia. Uczucie zimna, nawet jeśli pojawi się w wodzie, to na suchym ladzie powraca dopiero po kilku minutach. PO WYJSCIU Z WODY NIE MOZNA WEJSC DO NIEJ PONOWNIE. Ponownie można wejść dopiero po kolejnej rozgrzewce.
Co daje morsowanie?
Korzyści z zimowych kąpieli jest wiele: zahartowanie ciała, zwiększenie odporności organizmu na choroby zimowe, poprawa wydolności układu sercowo-naczyniowego, lepsze ukrwienie skóry. Morsowanie jest wspaniała terapia na depresje oraz problemy emocjonalne. Ponoć przedłuża także życie.
Zdjęcia przedstawiają morsów Białogardzkiego Stowarzyszenia AKTIM.
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz
Aby dodac komentarz trzeba sie zalogowac, jeśli nie masz jeszcz konta zarejestruj się w serwisie bądź zaloguj się