26 września 2019 w Białogardzie na sali w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich odbyło się uroczyste przekazanie tabletów dla strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Powiatu Białogardzkiego w ramach projektu „Bezpieczny las, nauczymy się żyć z nim w zgodzie - ćwiczenia dla strażaków OSP i mieszkańców Białogard oraz budowa systemu lokalizacji jednostek OSP na terenie powiatu Białogard kiego”.

Projekt został zrealizowany z programu Społecznik 2019-2021 i sfinansowany z budżetu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Operatorem programu jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego. Realizatorem programu jest Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Fizycznej i Bezpieczeństwa Pożarowego Ronin. Projekt zakłada budowę systemu lokalizacji jednostek OSP poprzez tablety na systemie android z modułem GSM i GPS. Dzięki systemowi jednostki będą mogły być pilotowanie przez Stanowisko Kierowania bezpośrednio do miejsca zagrożenia. Działania straży pożarnej będą bardziej precyzyjne i szybsze. Tablety będzie można również wykorzystać do komunikacji między jednostkami oraz między służbami biorącymi udział w działaniach.

Jak mówi, Marcin Rynkiewicz, prezes Stowarzyszenia Ronin „Stowarzyszenie Ronin od wielu lat działa na terenie Białogardu, nasze dwa główne kierunki działania to sport i bezpieczeństwo. Wprowadzenie Czadzika zdecydowanie poprawi i przyspieszy działanie straży pożarnej. System nie obciąża finansowo jednostek, łatwo jest go wprowadzić i dlatego jest bardzo konkurencyjny do innych platform” Projekt zrealizowany został w ramach regionalnych inicjatyw obywatelskich i zwycięstwo zapewniło mu głosowanie mieszkańców powiatu białogardzkiego.

Jak dodaje Paweł Szyszlak, „Jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się wygrać. Zebranie głosów to chodzenie z tabletem lub laptopem do mieszkańców, przedstawianie im projektu i zachęcanie do głosowania „ W dalszym etapie realizacji projektu przewidziany jest projekt ulotki informującej o zachowaniu się w lesie w sytuacji zgubienia drogi lub jak prawidłowo zgłaszać pożar. Są to sytuacje pochodne i związane z system Czadzik, który właśnie w tego typu zdarzeniach ma być pomocny. Ulotki zostaną przekazane mieszkańcom Białogardu co znacznie poprawi bezpieczeństwo powiatu Białogardzkiego.