Zarobki w pracy opiekunki w Niemczech: ile zyska pielęgniarka?

Praca u naszych zachodnich sąsiadów jest dla polskich pielęgniarek bardzo atrakcyjna. Znajdują zatrudnienie nie tylko w szpitalach, ale też w placówkach opiekuńczych. Społeczeństwo niemieckie się starzeje, dlatego zapotrzebowanie na opiekunów jest coraz większe. Dodatkowo Polki zachęcają też wysokie zarobki – opiekunka osób starszych w Niemczech zarobi dużo więcej, niż w Polsce. Na co może liczyć pielęgniarka pracująca w opiece seniora w Niemczech?

Pensja pielęgniarki – opiekunki osób starszych w Niemczech i w Polsce

Zarobki, na które może liczyć pielęgniarka w Polsce, nie są relatywnie wysokie. W 2021 roku średnie wynagrodzenie wynosiło 4 tys. zł i zależało od tego, czy dana osoba posiada tytuł specjalisty w danej dziedzinie. Oznacza to, że dużo osób wykonujących ten odpowiedzialny zawód otrzymywało sumę poniżej średniej krajowej. Na dodatek polska służba zdrowia i warunki panujące w niej nie cieszą się dobra opinią. Wiele pielęgniarek, biorąc wszystkie te fakty pod uwagę, podejmuje decyzję o wyjeździe. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się Niemcy.

Za naszą zachodnią granicą pielęgniarki mogą zarobić o wiele więcej. Wystarczy, że podejmą pracę opiekunki w Niemczech. Kurs euro jest wyższy od złotówki, więc po przeliczeniu zarobków okazuje się, że na naszym koncie ląduje więcej, niż zarobilibyśmy w Polsce. Opiekunki współpracujące z Agencją Veritas inkasują bowiem minimum 1600 euro miesięcznie na rękę, a więc około 7400 zł (dane na grudzień 2021). A warto wspomnieć, że dyplomowane, doświadczone pielęgniarki mogą zarobić więcej. Są w stanie zająć się ciężko chorymi seniorami, którym trzeba zapewnić opiekę medyczną. W takich przypadkach rodziny podopiecznych są gotowe płacić wyższe kwoty. Za atrakcyjną wypłatą idzie jednak o wiele większa odpowiedzialność.

Warto wiedzieć, że wysokość zarobków często zależy od regionu, w którym podejmuje się pracę, a także od tego, w jaki sposób jej szukamy. Znaczenie ma również poziom znajomości języka niemieckiego.

Na tej stronie znajdziesz więcej interesujących informacji o pracy opiekunki osób starszych: https://www.veritas-opieka.pl/aktualnosci/

Dyplom pielęgniarki a praca opiekunki w Niemczech

Ukończenie szkoły czy wyższej uczelni ma znaczenie nie tylko w służbie zdrowia. Również dla agencji czy pracodawcy, który szuka opiekunki seniora, będzie to ważne. Jako dyplomowana pielęgniarka masz prawo do wyższego wynagrodzenia, niż osoba bez wykształcenia medycznego i doświadczenia. Trzeba tylko dopilnować, żeby Twój dyplom był ważny również za granicą. W tym celu konieczne jest złożenie wniosku do odpowiedniego urzędu i wniesienie opłaty (zwykle wynosi ona kilkanaście euro). Zestaw potrzebnych dokumentów może się różnić w zależności od landu, ale zawsze jest to dyplom (przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego), zaświadczenie od pracodawcy, zaświadczenie o niekaralności z niemieckiego urzędu oraz CV.

Sprawdź najnowsze oferty pracy w opiece seniora w Niemczech: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/