Zakład Energetyki Cieplnej w Białogardzie, będący częścią grupy Kogeneracja Zachód SA, zakończył właśnie prace związane z rozbudową oraz modernizacją infrastruktury energetycznej w naszym mieście. To oznacza, że mieszkańcy mogą nie tylko używać nowoczesnego, wydajnego i ekologicznego systemu ciepłowniczego, ale także skorzystać z obniżki kosztów ogrzewania.

Inwestycja w nowoczesne źródło kogeneracyjne oraz energooszczędną sieć ciepłowniczą pozwoli mieszkańcom Białogardu uniknąć przykrych konsekwencji finansowych związanych z ogólnokrajowym problemem wzrostu cen ogrzewania. W czasie, kiedy okoliczne miejscowości w przeciągu roku już kilkukrotnie aktualizują swoje cenniki podnosząc obowiązujące stawki za ogrzewanie, Białogard może pochwalić się stabilnością cen ciepła, które stanowi znaczący koszt budżetu każdego gospodarstwa domowego. Statystycznie ok. 70 proc. zużywanej energii w gospodarstwach domowych jest bardziej istotną pozycją w budżecie niż prąd elektryczny.

Oszczędności możliwe są dzięki zastosowaniu technologii kogeneracyjnej. Ponieważ ciepło w kogeneracji stanowi „produkt uboczny” produkcji prądu, do jego wytworzenia nie trzeba zużywać dodatkowego paliwa. Dzięki temu nie marnuje się żadna jednostka energii, a efektywność takiego połączonego systemu może być nawet o 30 procent wyższa niż w przypadku oddzielnego wytwarzania prądu i ciepła.

ZEC Białogard Grupa Kogeneracja Zachód S.A. uruchomiła też, we współpracy z Airly, czujniki jakości powietrza w Białogardzie. Mierzą one w czasie rzeczywistym stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2.5, PM10 i najważniejsze parametry pogodowe oraz przedstawiają informację na temat stanu powietrza. Wystarczy ściągnąć aplikację lub wejść na stronę airly.eu, aby w prosty i intuicyjny sposób sprawdzić aktualne dane.

 

artykuł sponsorowany