Zima to trudny czas dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Śliska nawierzchnia, kiepska widoczność i źle odśnieżone drogi, to tylko część niebezpieczeństw czyhających na nas w tym okresie. Istnieje kilka prostych zasad, które pomogą nam zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych w zimie. O czym pamiętać, by podróżować bezpiecznie?

Zimowe opony, działające światła, odpowiedni płyn do spryskiwaczy – zadbaj o sprawność pojazdu

Sprawność naszego samochodu jest ważna oczywiście przez cały rok – nie tylko w okresie zimowym. Jednak to szczególny czas, swoisty „stress test” który wymusza na nas sprawdzenie kilku kluczowych elementów pojazdu. Mimo, iż polskie prawo nie nakazuje wymiany opon na zimowe, w rzeczywistości ma to ogromny wpływ na przyczepność pojazdu do podłoża, które może być oblodzone lub zaśnieżone. O zimowych oponach należy pomyśleć, kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Podczas zimy bardzo często zapominamy również o zakupie specjalnego płynu do spryskiwaczy, który umożliwi nam dobrą widoczność i skutecznie ochroni szybę przed zamarzaniem. W jego składzie znajduje się wyższa zawartość alkoholu, przez co nie straszne mu mrozy. W zimowym wyposażeniu samochodu powinny znaleźć się również miotełki i skrobaczki, ponieważ mamy obowiązek odśnieżyć auto przed rozpoczęciem jazdy. W szczególnych przypadkach przydadzą się nam również łańcuchy przeciwśnieżne na koła. Są one niezwykle pomocne podczas podjazdu pod górę oraz jazdy po stromych zboczach, ponieważ zapewniają lepszą przyczepność, eliminując tym samym ryzyko poślizgu. Zimą dni stają się krótsze, a noce długie i mroźne. Wymiana niesprawnych żarówek to podstawa bezpieczeństwa.

Warto się ubezpieczać!

Niestety, nawet najlepszym, doświadczonym kierowcom przytrafiają się incydenty drogowe. Mogą być to wypadki, kolizje, drobne stłuczki parkingowe, ale także zdarzenia takie jak kradzież, wandalizm, czy zniszczenie na skutek zawalonego drzewa. Co robić w takiej sytuacji? W Polsce ubezpieczeniem obowiązkowym jest OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej). W razie zdarzenia drogowego z naszej winy (winy ubezpieczonego), to ubezpieczyciel przejmuje rekompensatę szkód wobec innych uczestników kolizji, czy wypadku. W celu jego nabycia warto skontaktować się ze sprawdzoną firmą ubezpieczeniową, najlepiej z taką, która istnieje na krajowym rynku od ponad stu lat. Tego typu firma zaoferuje również AC (ubezpieczenie Autocasco). To najlepsza pomoc w razie uszkodzeń, zniszczeń bądź kradzieży. Świetną opcją jest również Assistance, szczególnie w warunkach zimowych: pomoc, holowanie, a nawet auto zastępcze.

Skupienie, rozwaga i spokój za kierownicą – podstawy bezpieczeństwa na drodze

Rozwaga na drodze, w połączeniu z dobrym ubezpieczeniem samochodu, daje solidną podstawę do bezpiecznego podróżowania zimą. Oprócz przestrzegania zasad ruchu drogowego, należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania względem innych kierowców. Niezwykle istotne jest także utrzymywanie dużych odstępów między pojazdami. Złe warunki atmosferyczne sprawiają, że droga hamowania pojazdu wydłuża się. Dodatkowo zapominamy, że ograniczona widoczność może wpłynąć również na dostrzeganie pieszych przechodzących przez jezdnię. Wiele osób zapomina o odblaskowych elementach, dlatego warto zwalniać przy każdym przejściu dla pieszych (do zatrzymywania się przed pasami, przy których stoją osoby wykazujące chęć przejścia przez nie, obligują nas przepisy ruchu drogowego) i być cały czas czujnym. Sprawny samochód, dobre wyposażenie i opony zimowe nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa. To nasza rozwaga i szybka reakcja ubezpieczają nas (tak samo jak ubezpieczenie samochodu) w trudnych sytuacjach.